Üdv!
Arra gondoltam, hogy bevezetlek benneteket egy író mindennapjaiba. Egy könyv születésébe és kiadásába. Hogyan is működik ez magánkiadóként? Már nem kezdő íróként, sok könyv után, gondoltam érdemes lenne leírni a tapasztalataimat az Olvasóknak, és hasznos a kezdő íróknak. Ebben a minisorozatban erről írok. Ha lemaradtál az első részről, katt ide.
Kész a könyv, kezdődik a neheze
Mindenki azt kérdezi, miután megírtam egy könyvet, hogy „És akkor most pihenhetsz végre?”. Én ilyenkor mindig felnevetek, hiszen ez volt eddig a játék, a kreativitás, a kikapcsolódás számomra. Ezután jön a munka. Mivel nekem nem egy kiadó csinál mindent, még csak nem is egy fizetett stáb, én magam intézem a könyv további dolgait. Szerkesztő lévén a saját könyvem szerkesztése egy kívülálló szemmel nézett igencsak kritikus munka részemről. Sokszor mondják, hogy maximalista vagyok, nos igen, a saját munkámba pedig a 100 helyett még több százalékot tolok bele, ha lehet. Magánkiadóként nagyon meg kell fognom a pénzt, úgyhogy amit csak tudok, azt megteszem én, ha még nem tudom, akkor pedig megtanulom. Így volt ez például a nyomdai beállításokkal is. Egy író csak ír – mondják sokan. Ó, bárcsak így is lenne, de esetemben sajnos már nem csak íróról, hanem borítótervezőről, nyomdai előkészítőről, marketingesről, weblapkészítőről és még sok másról is beszélhetünk.
A kedvenc időszakom az volt, amikor ez a mondat végre értelmessé vált számomra: Wocommerce + Elementor Pro-val építettem Astrára. Checkouthoz a Multi-Step Checkout plug in Checkout formmal van fent, de valamiért nem működik. Már ürítettem cache-t is.
Hát nem cuki egy mondat? Először örültem, ha hasonlókból a kötőszavakat értettem. 😀 Rengeteg munka ez és nekem java része új is volt, de hálás vagyok érte, mert ma már közel 120 applikációt használok a telefonomon és úgy 10-12 programot (képszerkesztők, office, adobe és sok más) gépen. Egyszer összeszedem egy szép listába őket.
Néha tényleg úgy érzem, hogy az agyam már túltelítődik. Olyankor kicsit kiengedem a gőzt. 🙂
Na de, visszatérve a könyvre: a szerkesztés után még bőven lehetnek átírások, javítások, ezt is elvégzem a könyvön. Ezután jöhet egy nagy korrektúra. Ezt nekem egy kedves tanárnő barátnőm végzi, akinek sasszeme van (némi díjazás fejében természetesen, amihez én ragaszkodom). Bátran állíthatom, hogy a könyveim nagyságrendekkel jobban állnak helyesírás szempontjából, mint sok sorstársamé. A javítási javaslatok után, amit tőle kapok, még kijavítom a könyvet, s ha ez mind megvan, akkor be kell tördelni. Itt ügyelni kell a bekezdésekre, a fejezetek kezdetére és a többi, de ennek nagy részét már írás közben elvégzem, úgyhogy ez nem egy olyan nagy munka végül. Ezzel együtt szoktam végezni a nyomdakésszé varázslást, margók, kötésmargók, kifutók beállítása… Ezzel el lehet szöszölni egy ideig, de ha ez is mind megvan, akkor következik a Nagy próba: a Tesztolvasók!
A következő részben róluk lesz szó és ígérem, hosszabb bejegyzést olvashattok majd, hiszen az ő munkájuk rettentően fontos.